دست خالی مسئولان برای روز ایمنی و زلزله در ملارد

8 ماه ago
امروز روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی است. این در حالی است که چند هفته‌ای است زلزله و پس‌لرزه‌های آن نقاط مختلف کشور را در بر گرفته است.
آماده نبودن در برابر اینگونه حوادث طبیعی سال‌هاست که خسارت‌های جانی و مالی بسیاری به کشور و هموطنان وارد می‌کند.ریسک مخاطرات طبیعی در کشور ما بسیار بالاست و با زلزله‌های حدود ۵ریشتر هم کشور دچار خسارت‌های جانی و مالی می‌شود.
این موضوع نشان می‌دهد که به‌رغم سخنان مسئولان در حوزه مدیریت بحران، همچنان در بحران زندگی می‌کنیم و در مدیریت درجا می‌زنیم! وزیر کشور و استاندار و سایر مسئولان مدیریت بحران برای روز نمادین زلزله و ایمنی به دلیل دست خالی بودن عملکرد خود و دستگاه‌های متولی فقط به دادن پیام اکتفا کرده و می‌‌کنند.
زلزله ۵/۲ ریشتری ملارد کرج که حدود ۲۰ میلیون نفر در شهرها و استان‌های مختلف آن را احساس کردند و سبب شد تا ترس در میان مسئولان و شهروندان عیان شود.
در کشور متخصصان حوزه‌های ساخت‌وساز و شهرسازی و سایر رشته‌های مربوطه به زمین‌شناسی به جمع فارغ‌التحصیلان بیکار پیوسته‌اند و متأسفانه برنامه‌ریزان در بخش‌های دولتی هنوز نتوانسته‌اند با یک برنامه‌ریزی راهبردی برای بحران‌های غیرمترقبه کاری انجام دهند.
دائماً مسئولان با داشتن وظایف مشخص دم از کمبود امکانات و خطرپذیری زلزله و سایر حوادث طبیعی می‌زنند، این در حالی است که باید از یک نقطه برای کنترل و ساماندهی بحران‌ها اقدامات اساسی در کشور نهادینه و به صورت عملیاتی و کاربردی آنها شود.
روی گسل‌های زلزله‌خیز و اطراف آن ساخت‌وساز می‌کنیم، ولی قادر به همزیستی با این پدیده طبیعی همچون سایر کشورهای زلزله‌خیز نیستیم. تا زمانی که وقوع زلزله را باور نکنیم، نخواهیم توانست برای پیشگیری و کنترل و کاهش خسارت آن اقدام اساسی انجام دهیم.

Related Post

thumbnail
hover

زلزله ۴/۲ دهم ریشتری در تهران...

به گزارش خبرگزاری صداوسیما­ به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زلزله در ساعت...

  • ارسال شده توسط admin
thumbnail
hover

زلزله دوباره تهران و کرج را...

به گزارش تابش کوثر؛ زلزله ۴.۲ ریشتری، ساعت ۵۴ دقیقه و ۳۳ ثانیه بامداد امروز، چ...

  • ارسال شده توسط admin
thumbnail
hover

مسابقه سفره آرایی شب یلدا برگزار...

مسابقه سفره آرایی شب یلدا برگزار شد برگزیدگان مسابقه سفره آرایی شب یلدا معرف...

  • ارسال شده توسط admin

ارسال نظر برای ما

دوشنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۷ | ۰۰:۳۸:۲۰